Blog

Modern Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odası hakkında küçük kavram hakkında bilgi sahibi olduğumuz bir kavramdır. Bu yeni  modern yemek odası  pek çok insan tarafından merak edilecek bir konu olacak. 

Kültürel ve alışılageldik mimariden yapımızdan, büyüklar ve büyük salonlara sahip evlerde yemek odası diye bir kavramdan oluşmamıştır. Ancak son kullanıcı küçük ölçekli, ve salonun birleşmesi ya da çok amaçlın mutfaktan gibi mutfaklardan çoktan boş bir odası olan kişi içi yemek tarifi hakkında başlangıç ​​noktasıdır.

Yemek Odası Nasıl Seçilir? 

Yemek odası kimileri için boş bir yemek odası olarak düzenlemeyle meydana gelensa da mimari yapıdaki kişilerdeki bir odadaki yaygın kullanım için mutfaktaki ya da mutfağının bir bölümünde yemek yemek ayırarak bir yemek odası yaratılmış. Yemek yiyecek olarak satın alınacak, yakınlıktan alışveriş yapmak. Bu yemek odalarını düzenleyecek olan yemek yemekle olması olması gerekir. Eğer mobilyalarınızı henüz satın aldığınızda gelecek olan eşyalarınız olacak. Yemek odanızın evin içerisindeki konumlandırması oldukça önemlidir. Eğer yemek odanız salon ve mutfağınızdan bağımsız ise mutfağınıza yakın olması önemli bir avantaj sağlayacaktır. Modern yemek odası dekorasyonu sayesinde yemek odanızı evinizin şık bir alanına dönüştürebilirsiniz.

Yemek Odaları Neden Önemlidir? 

Yemek yeme alanları Türk aile geleneklerine göre oldukça önemli alanlardır. Tüm ailenin ya da ev halkının bir arada olarak hoş zaman geçirdiği aynı zamanda yemek yediği alan ve yemek yeme süreci önemli bir unsurdur. Öyle ki kültürümüzde sofra kültürü, sofraya saygı,  gibi kavramlara sıkça rastlanmakta hatta sofrayla ve yemek yeme kültürüyle ilgili pek çok özlü söz ve kalıplaşmış adetler bulunmaktadır. Yemek kültürünün bu denli önemli olduğu bir toplumda elbette yemek yeme alanları da önem kazanmıştır. Mimari yapıların ve yaşam tarzlarının değişmesi ve gelişmesiyle birlikte evlerde yemek yeme alanları da değişmiştir. Son zamanlarda hayatımıza giren yemek odalarının nasıl dekore edileceği sık merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve insanların yaşam standartlarını yükseltmeye verdiği önemin artmasıyla birlikte özellikle evlerinin dekorasyonu insanlar için önemli bir hale gelmiştir. Daha ferah ve daha şık görünmesi gibi sebeplerden ötürü modern tasarımlı eşyalar ve modern evler daha sık talep edilmeye başlamıştır. Yaşam alanlarının modern tasarımlarla dizayn edilmesiyle birlikte hayatımıza yeni giren yemek odalarında da modern yemek odası dekorasyonu çeşitleri tercih ediliyor.

Modern Yemek Odası Nasıl Görünmelidir? 

Modern tasarımlardan hoşlanıyorsanız yemek odalarınızda da modern bir görünüm hem evinizle bütünlük sağlayacak hem de yemek alanınızın şık görünmesine yardımcı olacaktır. Yemek odalarının modern ve şık bir yapıya sahip olması sayesinde bu alanda kaliteli ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Modern yemek odası dekorasyonu yaparken öncelikli olarak yemek odasına dönüşecek alanın boyutlarını bilmek çok önemlidir. Mobilyalar oda boyutlarıyla uyumlu olmazsa çok sıkışık ya da çok boş bir alan ortaya çıkabilir. Bu durum da modern görünümden uzaklaşmanıza sebep olabilir. Yemek odasına dönüştürülecek olan alan belirlendikten ve ölçüleri alındıktan sonra önemli olan ikinci aşama bu alanın nerede oluşturulacağıdır. Eğer salonunuzun bir köşesinde bu alanı oluşturmak istiyorsanız alana oda imajı vermek için salonla yemek odasını ayıran bambularda yada metallerden oluşan şık paravan tasarımlarını kullanarak çeşitli ışıklandırmalarla bu iki alanı birbirinden ayırabilirsiniz. Paravanlar tam bir mahremiyet sağlamadığı için paravan yerine modern tasarlanmış kitaplıklar kullanılarak da paravan oluşturabilirsiniz. Bu kitaplığı masanızla ve salonunuzla uyumlu olacak şekilde seçebilirsiniz. Son zamanlarda sıkça kullanılan ahşap ve demir materyallerin bir arada kullanıldığı kitaplık tasarımları kullandığınız alana modern bir görünüm katabilir. Modern yemek odası dekorasyonu yapılan alanlarda masa seçimi, masayı kullanacak kişilerin sayısına ve odanın boyutuna göre seçilmektedir. Küçük alanlar ve az kişili aileler için yuvarlak masalar her ne kadar uygun olsa da modern bir tasarımda yuvarlak masalara çok nadiren yer verilmektedir. Bu nedenle tercihinizi daha az kişilik kare ya da dikdörtgen masalardan yana kullanabilirsiniz.

Yemek Odasında Modern Dekorasyon Önerileri 

Masa tercihlerinizi zevkinize göre yapabilirsiniz ancak modern bir görünüm için öncelikli olarak alanda kullanılacak başka mobilyalar da olacaksa onlarla uyumlu olması önemlidir. Modern yemek odası dekorasyonu yapılırken günümüzde en çok kullanılan ürünler metal ve ahşap materyallerin bir arada kullanıldığı masalar, parlak metal ve renkli mermer kullanılarak tasarlanan masalardır. Masalar ve sandalyelerin uyumu oldukça önemlidir. Bu ürünleri isterseniz takım olarak alabilir isterseniz zevkinize göre ayrı ayrı seçebilirsiniz. Ancak masa ve sandalyeler arasında bir bütünlük olması modern bir görünüm için önemlidir. Örneğin mermer detaylara sahip masalarda genelde kumaş kaplı sandalyeler tercih edilirken, metal ve ahşap masalarda yalnızca oturma alanında ve sırt yaslama alanında küçük minderler bulunan metal görünümlü sandalyeler tercih edilmektedir. Ahşap ürünlerin sıcaklığından vazgeçemeyenler ise ahşap sandalyeleri ya da bank görünümünde tasarlanmış ahşap oturma alanlarını seçmektedir.

Modern Yemek Odalarında Hangi Mobilyalar Olmalı? 

Modern yemek odası takımında en çok merak edilenlerden biri olması gerektiğidir. Kullanım için bu tesiste yalnızca yemek masası ve sandalyeler için oda da yemek odası yemek odası takımlar için ortamlar kişiler. Konsolları yemek masası ile uyumlu olacak şekilde planlamak için önemlidir. Yemek yemeklerinde ışıklandırma ve koyacağınız bitkilerle yemek odanızda modern görünümünüzü küçük dokunuşlarla tamamlayabilirsiniz.