Blog

İnce Bir Bakış Açısı ile Yoğrulan Modern Yemek Odası Tasarımları

Kibar yapıları ile ön plana çıkan modern yemek odası tasarımları dekorasyonlarda biraz geri planda gibi gözükmektedir. Ancak evlerimizde sıklıkla kullandığımız alanlardır. Bu nedenle dizayn ve dekorasyonlarına önem vermek gerekmektedir. Yemek odası tasarımlarında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle yemek odası modellerini iyice araştırmak gerekir çünkü kafamızdaki tasarımla uygun olması gerekir. Farklı tarzlarda yemek odası tasarımları bulunur. Trend olan yemek odası tasarımları hatta kendi tarzınıza göre olabilecek yemek odası modellerini bulabilirsiniz. Modern yemek odası tasarımları seçmek kolay bir iş değildir. Mutfağınıza veya yemek odanızın dekorasyonu ile uyumlu tarzlara yönelmek gerekebilir.

Modern Yemek Odaları Boyutları

Yemek odanız veya mutfağınızın ölçüsüne göre modern yemek odası tasarımları vardır. Bu tasarımlar yemek masanızın boyutu ve kapladığı yer oranı ile ilişkilidir. Yemek masası ve sandalyelerini yemek odanızın rengi ile kombin edebilirsiniz. Eğer odanızın boyu büyükse yemek masanızı iri alabilir hatta küçük boyutlarda bile tercih edebilirsiniz. Odanızın yapısına göre kullandığınız ürünün şekli değiştiğinden doğru mobilyaları bulmak zor olabilir. Odanıza uyumlu olacak yemek masası bulduğunuzda sıra dizayn etmeye gelir. Eğer yemek odanız salonunuz ile birleşikse belli sınırlar uygulayabilirsiniz. Aksesuar ve değişik süsler kullanmak yemek odasının atmosferini değiştirebilir.

Yemek Odası Tasarımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Modern Yemek odası tasarımları ile ilgili en önemli şeylerden birisi modeller ve renklerdir. Genel olarak aydınlık renk tonları tercih edilir ancak mobilyaların modeline göre renklerde kullanılabilir. Yemek odalarında kullanılacak renklerin iştah açıcı görünümünde olması önemli bir ayrıntıdır. Odanın ışık ve aydınlatmaları ortama renk katacağından önemlidir. Aydınlatmaların açık renkte olmasına dikkat edilmelidir. Fonksiyonel yemek odası işlerinizi rahatça halletmenizi sağlar. Özellikle son yıllarda akıllı mobilya teknoloji sayesinde kolay kullanılabilir eşyalar üretildi. Artık konuklarınıza ikram yapmak çok daha kolay bir hale geldi. Yemek odasını güzelleştiren bir başka şey ise masalardan farklı olan sandalyelerdir. Ortama farklı bir ambiyans katarlar ancak işlevsel olanlarından kullanmaya dikkat edilmelidir. Yemek odasında kullanılan perdelerde odanın görüntüsünü değiştirir. Eğer mobilyanız ile uyumlu perde seçerseniz daha şık gözükecektir.

Modern Yemek Odası Renkleri ve Uyumları

Yemek odanız salonunuzdaysa odanın renkleri koltuk takımları ile uyumlu olmalıdır çünkü odanız şık görünür. Modern yemek odası tasarımları için renk seçimi önemli dekorlardandır. Son yıllarda toprak tonları ilgi görmektedir. Toprak tonları renk uyumunu yakalamakta zorlayıcı tonlardandır. Doğadaki renklerden birisi olan kahverengi rengi pek çok renk ile uyum yakalar. Doğa ile iç içe bir renk olduğundan huzurlu bir atmosfer veren renktir. Kahverengi açık tonları ile krem rengi yakışan renklerdendir. Bu renkler modern yemek odası tasarımları için oldukça kullanılmaktadır. Kapalı ton renkler yemek masaları ve yemek odası için uyumlu gözüken renklerdendir. Dinlendirici bir ortam istiyorsanız açık renkleri tercih edebilirsiniz. Beyaz ve beyazın tonları yemek odaları için uyumlu tonlardır ancak son yıllarda gri renk daha fazla tercih edilmektedir. Sıcak ve samimi ortam isteyenler için kırmızı ve sarı renklerde kullanılabilir. Gri tonlarda şık ve dinlendirici yapısı sayesinde yemek odalarında uygulanan renklerdir.

Yemek Odası Tasarımlarında Bulunan Eşyalar

Yemek masası denildiğinde akla sadece masa gelebilir ancak öyle düşünülmemelidir. Modern yemek odası tasarımları içinde yemek masası dışında birçok dekor eşyası bulunmaktadır. Eğer yemek odanızı şık ve ihtişamlı bir yapıya dönüştürmek istiyorsanız masanın yanında bulunan dekorları kullanmalısınız. Bu dekorlar içinde konsollar, sandalyeler, televizyon ünitesi, vitrin ve benzeri birçok eşya bulunur. Öncelikle yemek masası ağırlayacağınız misafirlere göre 6 kişilik veya daha fazla olmalıdır. Yemek masaları ahşap, metal ve birçok yapıdan oluşur. Masanın yapımı leke ve benzeri şeyleri tutmaması gerekir. Bu eşyalar küçük parçalar ile uyumlu olmalıdır. Konsollar genelde uzun parçalardır ve üzerlerine yemek takımları gibi pek çok şey koyulabilir. Estetik görüntü yakalayabilmek için bu gibi eşyaları uyumlu bir şekilde kullanmalısınız. Yemek odalarında bulunan vitrinlere ise bardak ve tabak çeşitleri gibi görselliği artıracağını düşündüğünüz şeyler koyulabilmektedir. Farklı dekor eşyaları eklenebilir fakat uyumsuz görünenler konsol ve vitrinlere eklenmemelidir.

Modern Yemek Odası Tasarım Detayları

Yemek odası için kullanılacak mobilyalar yerleştirilmeden önce alanı iyice ölçmek gereklidir. Böylece masa hariç, konsol, vitrin ve pek çok eşyanın nereye yerleştirileceğine önceden karar verebilirsiniz. Modern yemek odası tasarımları ince detaylardan oluşmaktadır. Bu ince detaylar sayesinde odanın ahenkli ve ihtişamlı bir görüntüye kavuşması sağlanır. Ferah bir yemek odanız varsa yemek masanızı aydınlık tarafa yerleştirebilirsiniz. Eğer çok aydınlık değilse tavana avize tarzı ışıklandırmalar eklenebilir. Konsolun büyüklüğü de yemek odanızdaki alanı etkilemektedir. Eğer birden fazla konsol kullanıyorsanız karşılıklı kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Salonla birleşik koltuk kullanıyorsanız yemek odasına olarak ayrılan bölgeyi dekore edebilir hatta karşılıklı şekillerde kullanabilirsiniz. Eğer salonunuz müsaitse yemek odanızı salondan ayırmak için perde kullanabilirsiniz. Konsol ve vitrini yemek masasının hizasına göre yerleştirebilirsiniz. Yemek masasındaki halı kullanımı ortama göre değişir. Masa ile uyumlu halı kullanmak daha uygun gözükebilir. Köşe koltuk takımınız varsa koltuğun arka bölmesine yemek masası konulabilir.